V úterý 28. února převzal Vojtěch Blodig z rukou francouzského velvyslance Alexise Dutertra na půdě Velvyslanectví Francie v Praze Řád čestné legie, nejvyšší francouzské státní vyznamenání. Řád mu byl udělen za dlouhodobé připomínání historie holocaustu.
Vojtěch Blodig si pozval na slavnostní předání ocenění mimo své rodiny i zástupce různých organizací, předsedu Terezínské iniciativy nevyjímaje.
Vojtěch Blodig je historik a náměstek ředitele památníku Terezín. Svůj profesní život věnoval dějinám terezínského ghetta. Zasloužil se o rozšíření jeho expozice, podílel se na celé řadě publikací zabývajících se problematikou holocaustu. Veškerou svou činností se snaží aktivně připomínat široké veřejnosti toto tragické období, což je zejména v současné době velmi aktuální.
Od roku 2015 je místopředsedou mezinárodního výboru Centra pro vzdělávání o Osvětimi a holocaustu ICEAH (International Center for Education about Auschwitz and the Holocaust), které bylo zřízeno při Státním muzeu Auschwitz-Birkenau v Osvětimi. Kromě toho, že se podílí na vzdělávací činnosti Památníku Terezín, působí i jako pedagog na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.
Nejvyšší francouzské vyznamenání je udělováno za vynikající zásluhy získané ve službě národu v civilní či vojenské funkci od května 1802, kdy bylo zřízeno Napoleonem Bonapartem.
Vojtěch Blodig se tak zařadil mezi nositele tohoto vyznamenání, jakými byli na příklad prezident České republiky Petr Pavel, biskup Václav Malý, senátor Pavel Fischer nebo předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.
Za Terezínskou iniciativu upřímně blahopřejeme.
Foto: Michal Stránský