Categories
Memories

Františka Nina Weil-Pelc – osvětimský vězeň č. 71978 – zemřela

12. června 1932 – 9. listopadu 2023

Františka Weilová se narodila ve Švihově, malém městečku v jihozápadních Čechách. Ač se jmenovala Františka, všichni ji znali jako Ninu. Po smrti tatínka se s maminkou přestěhovala do Prahy. Nebylo jí ještě ani sedm, když v březnu 1939 fašistické Německo obsadilo Prahu a brzy poté vešly v platnost i norimberské rasové zákony. Stejně jako mnoho jiných židovských dětí začala chodit na Hagibor, kde se také setkala s Fredy Hirschem.

V červenci 1942 odjela s maminkou do Terezína, v prosinci 1943 do Osvětimi. V březnu 1944 jí zemřela maminka a ona zůstala sama. Po čase se dostala do tábora v blízkosti Baltu do Sztutowa, později do provizorního stanového tábora nedaleko Bydhoště. Začátkem ledna 1944 se vězeňkyně vydaly na nucený pochod smrti. Došly do polského městečka Koronowo, kde se konečně dočkaly osvobození.

Po válce vystudovala večerní zdravotní školu a začala pracovat ve zdravotnictví.

V srpnu 1968 zůstala i s manželem ve Švýcarsku, kde byli na dovolené.

V roce 2014 vydalo město Švihov své rodačce drobnou knížku vzpomínek pod titulem Nina 71978.

V knize je několik faktografických nepřesností, což je vzhledem k ošidné paměti, zvláště po tolika letech, pochopitelné. Přesto jde o knížku, která určitě stojí za přečtení, protože je psaná svěžím a čtivým jazykem a je tak pozoruhodným kamínkem do mozaiky vzpomínek přeživších.

Michal Stránský

Manželé Pelcovi – Osvětim, září 2013, foto M. Stránský

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

en_USEnglish